Przetarg zostanie przeprowadzony w siedzibie Oddziału Regionalnego Agencji Mienia Wojskowego we Wrocławiu przy ul. Zwycięskiej 39, sala 19-20 (parter)
w dniu 16.05.2024 r. o godz. 11:00
Adres nieruchomości
Oznaczenie
nieruchomości Powierzchnia gruntu przeznaczonego do najmu
[m2] Wysokość wywoławczego miesięcznego czynszu netto Wysokość wadium i termin wpłaty
Nysa
ul. Orląt Lwowskich Działka nr 33/68, obręb nr 0006 Wróblewskiego, o pow. 8,4456 ha,
KW nr OP1N/00086574/4
Nieruchomość zabudowana Fortem I ujętym w wojewódzkiej i gminnej ewidencji zabytków. Powierzchnia 8,2256 ha miesięczny czynsz 2 000,00 zł wadium 6 000,00 zł do 10.05.2024r.
Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 12.01.1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych najemca jest podatnikiem podatku od nieruchomości w odniesieniu do przedmiotu najmu.
Lokalizacja
Nieruchomość położona jest w północnej, pośredniej części Nysy, w obrębie Wróblewskiego, w rejonie ul. Orląt Lwowskich, w odległości ok. 1,5 km od ścisłego centrum miasta. Najbliższe sąsiedztwo nieruchomości stanowią tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej i usługowej. W otoczeniu znajdują się fortyfikacje – bastiony (Regulicki i Morawski), obwałowania oraz Fort II stanowiące elementy Twierdzy Nysa. Wzdłuż północnej granicy działki przebiegają tory kolejowe.
Opis i charakterystyka
Obiekt złożony z wykopów i nasypów ziemnych o skarpach licowanych kamieniem i cegłą oraz ceglanych, kamiennych, betonowych, sklepionych budowli kazamatowych i schronowych. Fort złożony został na rzucie spłaszczonego pięcioboku (lunety z załamaną ścianą tylną). W osłaniającej obiekt suchej fosie, rozdzielonej wzdłuż murem Carnota znajdują się cztery dwukondygnacyjne kaponiery (na ostrzu, obu skrzydłach i przy szyi fortu). Pod wałem czołowym znajduje się schron główny z kazamatami mieszkalnymi i kuchennymi oraz warsztatowymi, przeciętymi na osi poterną prowadzącą do kaponiery czołowej. Na koronie wału z ziemnymi przedpiersiami znajduje się osiem remizowych schronów trawersów. W barkach znajdują się kazamaty prochowni oraz poterny prowadzące do kaponier oraz fosy suchej. W przeciwskarpach fosy znajdują się przedsionki komór minerskich; adaptowane na prochownie. Ceglano-kamienne elewacje jednokondygnacyjnych schronów wychodzą na centralny dziedziniec wewnętrzny. Podzielone są otworami bram, wejść i okien zwieńczonych półkoliście, odcinkowo i prosto. Wnętrza sklepione. Ściany wewnętrzne tynkowane. Teren fortu jest porośnięty przez liczne samosiewy drzew i krzewów.
Fort I nie jest wpisany indywidualnie do rejestru zabytków, natomiast ujęty jest w wojewódzkiej ewidencji zabytków. Obiekt podlega ochronie konserwatorskiej na podstawie zapisów w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.
Szczegóły oferty
Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego zatwierdzonym uchwałą Nr V/50/15 Rady Miejskiej w Nysie z dnia 26 lutego 2015 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obejmującego część miasta Nysy w rejonie ulicy Orląt Lwowskich obszar nieruchomości znajduje się na terenie oznaczonym symbolem US/UT – terenie sportu i rekreacji oraz turystyki, dla którego obowiązują następujące ustalenia dotyczące ukształtowania zabudowy i zagospodarowania terenu: „ustala się strefę ochrony konserwatorskiej – ścisłej, obejmującą teren: US/UT, w granicach której: - przedmiotem ochrony jest Fort I - budowla fortyfikacyjna położona w kompleksie Twierdzy Nysa; - celem ochrony jest ochrona, konserwacja i rewaloryzacja Fortu I; ustala się strefę ochrony konserwatorskiej - zabytków archeologicznych, w granicach której: - przedmiotem ochrony są zabytki archeologiczne, - celem ochrony jest ochrona wszelkich zabytków archeologicznych, - zasady prowadzenia badań archeologicznych oraz kwalifikacje osób uprawnionych do prowadzenia tych badań określają przepisy ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami); dopuszcza się możliwość adaptacji pomieszczeń Fortu I zgodnie z przeznaczeniem terenu określonym w uchwale; dopuszcza się zabudowę o indywidualnej architekturze, wkomponowaną w historyczną strukturę Fortu I, pod warunkiem, że wprowadzone elementy architektoniczne zapewnią możliwość wyeksponowania fortyfikacji”;
Przed przystąpieniem do przetargu należy zapoznać się z jego szczegółowymi warunkami, zawartymi w ogłoszeniu wywieszonym w dniach od 09.04.2024 r. do 16.05.2024 r. na tablicy informacyjnej w siedzibie OR AMW we Wrocławiu przy ul. Sztabowej 32, w budynku OR AMW we Wrocławiu przy ul. Zwycięskiej 39, w Biuletynie Informacji Publicznej oraz na stronie internetowej www.amw.com.pl. Dodatkowe informacje: tel. 71 710 72 64, 71 710 72 99