PREZYDENT MIASTA KOŁOBRZEG
ogłasza I przetarg pisemny nieograniczony na oddanie w dzierżawę nieruchomości położonej w Kołobrzegu,
szczegółowo opisanej w poniższej tabeli:
Lp. | Położenie nieruchomości | Numer działki | KW | Pow. | Przeznaczenie nieruchomości | Forma władania nieruchomością | Roczny czynsz wywoławczy netto | Wadium |
1. | Kołobrzeg ul. Rodziewiczówny (Park im. Stefana Żeromskiego) | Część działki nr 66/3 obręb 4 | KO1L/00012006/4 | 0,1328 ha | Działalność kulturalno-rozrywkowa oraz gastronomiczna | Dzierżawa na okres 9 lat | 40.600,00 zł rocznie za przedmiot dzierżawy. Wylicytowany czynsz z doliczeniem podatku VAT płatny będzie w ratach miesięcznych do 10-go dnia każdego miesiąca za dany miesiąc. | 8.000,00 zł |
Lokalizacja nieruchomości:
- Część działki nr 66/3 obręb 4 o powierzchni 0,1328 ha, położona przy ul. Rodziewiczówny w Kołobrzegu. Granice terenu dzierżawy określa załącznik nr 1 do niniejszego ogłoszenia.
- Nieruchomość znajduje się w granicach Parku im. Stefana Żeromskiego, wpisanego do rejestru zabytków województwa zachodniopomorskiego pod nr A-1559 decyzją z dnia 14 grudnia 1976 r.
Opis nieruchomości:
- Na terenie dzierżawy zlokalizowana jest muszla koncertowa, wybudowana na początku lat 60-tych XX w. oraz przyłącza energetyczne i wodno-kanalizacyjne. Teren dzierżawy jest w większości utwardzony płytami chodnikowymi. Przed muszlą znajduje się parkiet taneczny wykonany z drewnianych desek. Stan techniczny budowli opisany jest w ekspertyzie technicznej, stanowiącej Załącznik nr 2 do niniejszego ogłoszenia.
Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego:
- Ustalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części obszaru miasta Kołobrzeg - Uzdrowisko Wschód - część I (Dziennik Urzędowy Województwa Zachodniopomorskiego z dnia 9 czerwca 2021 r., poz. 2464) dla terenu elementarnego, w granicach którego znajduje się część działki będąca przedmiotem dzierżawy:
Teren elementarny 5ZP znajduje się w strefie „K” ochrony konserwatorskiej krajobrazu kulturowego.
Teren 5ZP znajduje się w granicach zabytku chronionego ustaleniami planu, wpisanego decyzją znak Kl.IV-5340/18/76 z dnia 14 grudnia 1967 r. do rejestru zabytków województwa zachodniopomorskiego pod numerem A-1559 jako: Park im. Stefana Żeromskiego.
Dla terenu 5ZP ustalono w zasadach zagospodarowania m.in.:
- dopuszczenie:
- w nieprzekraczalnych liniach zabudowy ze sceną dla imprez kulturalnych i sportowych: budowy, remontów, przebudowy i modernizacji sceny dla imprez kulturalnych i sportowych, budynków i tymczasowych obiektów budowlanych gastronomicznych
- możliwości realizacji zadaszeń obiektów w formie tarasów widokowych,
- lokalizowania:
- obiektów małej architektury z zakresu obiektów architektury ogrodowej oraz rekreacji codziennej i utrzymania porządku,
- infrastruktury technicznej,
- powierzchnię biologicznie czynną: nie mniejszą niż 90% powierzchni terenu elementarnego,
- dla toalet publicznych, budynków i tymczasowych obiektów budowlanych gastronomicznych oraz handlowych:
- powierzchnię zabudowy: nie większą niż 3% powierzchni terenu elementarnego,
- wskaźnik intensywności zabudowy: nie mniejszy niż 0,0 i nie większy niż 0,03,
- wysokość zabudowy: nie większą niż 1 kondygnacja nadziemna i 5,5 m n.p.t.,
- dowolną geometrię dachów,
- zakaz:
- likwidacji zieleni parkowej,
- lokalizowania miejsc do parkowania.
Przeznaczenia nieruchomości i sposób jej zagospodarowania:
- Nieruchomość przeznaczona jest pod działalność kulturalno-rozrywkową oraz gastronomiczną. Dopuszcza się budowę tymczasowych obiektów budowlanych (w rozumieniu art. 3 pkt 5) ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane) o funkcji gastronomicznej o łącznej powierzchni zabudowy do 250 m2 oraz ustawienie stolików, ławek, parasoli itp. elementów, potrzebnych do prowadzenia wskazanej w powyższej tabeli działalności. Na nieruchomości zabrania się prowadzenia jakiejkolwiek innej działalności niż określonej w powyższej tabeli, a w szczególności prowadzenia działalności handlowej.
- Dzierżawca zobowiązany będzie do przeprowadzenia na własny koszt inwestycji polegającej na remoncie/przebudowie istniejącej muszli koncertowej lub budowie nowej muszli koncertowej oraz budowie tymczasowych obiektów gastronomicznych z niezbędną infrastrukturą techniczną i zagospodarowaniem terenu.
- Wytyczne związane z budową nowej muszli koncertowej:
- w zakresie formy architektonicznej:
- odtworzenie gabarytów i formy muszli koncertowej w miejscu istniejącej budowli,
- niewidoczna konstrukcja od strony wnętrza muszli koncertowej (gładka powierzchnia),
- remont/przebudowa podium z uwzględnieniem dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami,
- remont/przebudowa drewnianego podestu przed sceną,
- w zakresie wykończenia obiektu:
- wykonanie wnętrza muszli koncertowej i portalu muszli z jednolitego materiału,
- zewnętrzne pokrycie muszli koncertowej z jednolitego materiału,
- w zakresie dostępności i bezpieczeństwa użytkowania:
- dostosowanie parametrów obiektu, w tym pochylni, do wymogów dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami,
- Wytyczne związane z remontem/przebudową muszli koncertowej:
- w zakresie formy architektonicznej:
- niewidoczna konstrukcja od strony wnętrza muszli koncertowej (gładka powierzchnia),
- możliwość pozostawienia istniejącej konstrukcji stalowej tworzącej fasadę muszli koncertowej,
- remont/przebudowa podium z uwzględnieniem potrzeb osób z niepełnosprawnościami,
- remont/ przebudowa drewnianego podestu przed sceną,
- w zakresie kolorystyki i wykończenia obiektu:
- istniejąca fasadowa konstrukcja stalowa muszli w kolorze grafitowym (w przypadku zachowania),
- wykonanie wnętrza muszli koncertowej i portalu muszli z jednolitego materiału w kolorze złamanej bieli,
- w zakresie dostępności i bezpieczeństwa użytkowania:
- dostosowanie parametrów obiektu, w tym pochylni, do wymogów dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami,
- Dopuszcza się dobudowę do muszli koncertowej zaplecza scenicznego np. garderobę.
- Preferowane jest by tymczasowe obiekty gastronomiczne nawiązywały kolorystyką, parametrami oraz stylem do budowanych przez Gminę Miasto Kołobrzeg pawilonów gastronomiczno-handlowych w strefie „A” ochrony uzdrowiskowej Uzdrowiska Kołobrzeg.
- Wszystkie elementy związane z prowadzoną działalnością powinny być zlokalizowane w granicach dzierżawy. Takie elementy jak toalety czy miejsce na składowanie odpadów należy lokalizować w bryle tymczasowych obiektów gastronomicznych.
- Parametry tymczasowych obiektów gastronomicznych muszą być zgodne z obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego dla danego obszaru. Obiekty gastronomiczne nie mogą być trwale związane z gruntem, a przygotowanie terenu do ich postawienia nie powinno przewidywać prac ziemnych mogących naruszać systemy korzeniowe drzew i krzewów znajdujących się na lub w pobliżu przedmiotu dzierżawy. Umiejscowienie obiektów gastronomicznych nie może kolidować z istniejącymi ciągami komunikacji pieszej na terenie parku oraz z istniejącym drzewostanem.
- Po wygaśnięciu umowy dzierżawy, Dzierżawca zobowiązany będzie do zwrotu przedmiotu dzierżawy w stanie niepogorszonym. Wszelkie trwałe ulepszenia poczynione przez Dzierżawcę na przedmiocie dzierżawy, przechodzą na rzecz Wydzierżawiającego bez prawa do odszkodowania z chwilą wygaśnięcia umowy lub jej rozwiązania z winy Dzierżawcy. Pozostałe urządzenia zainstalowane przez Dzierżawcę na przedmiocie dzierżawy i niezwiązane trwale z gruntem, w tym tymczasowe obiekty gastronomiczne Dzierżawca zobowiązany jest usunąć na własny koszt w terminie wygaśnięcia umowy. W przypadku uchylania się od ww. obowiązku, tj. niewydania terenu z dniem zakończenia umowy oraz brakiem doprowadzenia do stanu pierwotnego, Gmina Miasto Kołobrzeg zleci przeprowadzenie prac, o których wyżej mowa i obciąży kosztami Dzierżawcę.
- W przypadku naruszenia nawierzchni w związku z budową i demontażem tymczasowych obiektów gastronomicznych, Dzierżawca zobowiązuje się do wymiany nawierzchni, która została uszkodzona podczas prowadzonych prac, najpóźniej w terminie 7 dni od dnia usunięcia obiektu. W przypadku uchylania się Dzierżawcy od wykonania tego obowiązku, Wydzierżawiający zleci przeprowadzenie prac o których wyżej mowa i obciąży kosztami Dzierżawcę.
Obowiązki dzierżawcy w okresie trwania umowy:
- Dzierżawca zobowiązany jest prowadzić działalność gospodarczą potwierdzoną wpisem w CEIDG.
- Dzierżawca zobowiązany jest do zagospodarowania dzierżawionego gruntu, o którym mowa w pkt 4, w okresie 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy dzierżawy, pod rygorem jej rozwiązania bez prawa do zwrotu wniesionych opłat.
- W przypadku niewywiązania się z obowiązku określonego w pkt 14, w zakresie remontu/przebudowy istniejącej muszli koncertowej lub budowy nowej muszli koncertowej z przyczyn leżących po stronie Dzierżawcy, jest on zobowiązany do zapłaty Gminie Miasto Kołobrzeg odszkodowania w wysokości rocznego czynszu dzierżawnego.
- Dzierżawca zobowiązany będzie do utrzymania czystości i porządku na dzierżawionym terenie i wokół niego oraz posiadania odrębnej umowy na odbiór odpadów komunalnych, powstających na terenie dzierżawionym. Umowa musi być podpisana z podmiotem posiadającym wpis do rejestru działalności regulowanej w Gminie Miasto Kołobrzeg. Wydzierżawiający nie dopuszcza lokalizowania toalet oraz miejsca na składowanie odpadów poza terenem dzierżawy.
- Dzierżawca zobowiązany jest do zawarcia stosownych umów na dostawę mediów oraz ponoszenia wszelkich kosztów eksploatacyjnych tj. przyłączy i dostaw mediów, odprowadzenia ścieków itp.
- Dzierżawca zobowiązany będzie do przestrzegania w swej działalności norm hałasu określonych w Rozporządzeniu Ministra Środowiska w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku określonych dla strefy ochronnej "A” uzdrowiska.
- Dzierżawca zobowiązany będzie do zawarcia umowy ubezpieczenia nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych.
- Dzierżawca zobowiązany będzie do zawarcia polisy odpowiedzialności cywilnej prowadzonej działalności z rozszerzeniem zakresu ubezpieczenia o szkody powstałe na nieruchomości, z której ubezpieczony korzysta na podstawie umowy dzierżawy.
- Dzierżawca zobowiązany będzie do wyposażenia obiektów w sprzęt i urządzenia ochrony przeciwpożarowej, zgodnie z warunkami określonymi w przepisach dotyczących ochrony przeciwpożarowej oraz przestrzegania przepisów przeciwpożarowych i sanitarno-epidemiologicznych.
- Dzierżawca zobowiązany będzie do dokonywania bieżących napraw i remontów zapobiegających degradacji przedmiotu dzierżawy oraz zapewniających jego bezpieczne użytkowanie.
- Dzierżawca zobowiązany będzie do prowadzenia książki obiektu budowlanego dla znajdujących się na terenie dzierżawy obiektów budowlanych i dokonywania z tym związanych przeglądów okresowych (rocznych i pięcioletnich) w obecności przedstawiciela Urzędu Miasta Kołobrzeg. Dokumenty potwierdzające przeprowadzanie przeglądów dzierżawca zobowiązany będzie każdorazowo dostarczyć Wydzierżawiającemu w terminie do 31 grudnia każdego roku obowiązywania umowy.
- Dzierżawca zobowiązany będzie do zgłoszenia, w terminie 14 dni od daty wydania przedmiotu dzierżawy we władanie, obowiązku podatkowego i uiszczenia podatku od nieruchomości.
- Dzierżawca zobowiązany będzie do dostarczenia Wydzierżawiającemu, w terminie 14 dni od dnia podpisania umowy, notarialnego oświadczenia o dobrowolnym poddaniu się egzekucji na podstawie art. 777, §1, pkt 4.i 5 kpc, w zakresie:
- wydania przedmiotu dzierżawy w terminie 7 dni od daty ustania stosunku dzierżawy,
- obowiązku zapłaty czynszu i świadczeń dodatkowych (odszkodowanie określone w pkt 15) wraz z podatkiem od towarów i usług (VAT) wraz z ustawowymi odsetkami z tytułu opóźnienia w zapłacie czynszu i świadczeń dodatkowych oraz wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z przedmiotu dzierżawy, co do kwoty będącej równowartością trzymiesięcznego czynszu brutto i świadczeń dodatkowych brutto. Niedostarczenie oświadczenia w wymaganym terminie uprawnia wydzierżawiającego do odstąpienia od umowy.
Ustalenia dodatkowe:
- Park im. Stefana Żeromskiego wpisany jest do rejestru zabytków, w związku z powyższym wszystkie roboty budowlane muszą zostać uzgodnione z Miejskim Konserwatorem Zabytków.
- Prace budowlane należy prowadzić zgodnie z przepisami ustawy prawo budowlane, ustawą o ochronie przyrody i ustawą o ochronie zabytków i opieką nad zabytkami. Wydzierżawiający nie dopuszcza wycinki drzew i krzewów, w związku z budową, remontem lub przebudową obiektów.
- Prace budowlane lub ewentualne cięcia korygujące drzewostanu wymagają stosownych zgłoszeń lub uzyskania przewidzianych przepisami prawa pozwoleń czy decyzji administracyjnych.
- Obowiązuje zakaz umieszczania reklam, niezwiązanych z prowadzoną na przedmiocie dzierżawy działalnością. Reklama prowadzonej działalności wyłącznie na obiekcie gastronomicznym.
- Obowiązuje zakaz parkowania oraz dojazdu samochodami dostawczymi i osobowymi na tereny objęte zakazem wjazdu.
- W okresie obowiązywania umowy zakazuje się oddawania przedmiotu dzierżawy w podnajem lub bezpłatne używanie osobom trzecim.
- Jakakolwiek ingerencja w zagospodarowanie terenu oraz obiektów na obszarze dzierżawy musi być poprzedzona zgodą Wydzierżawiającego pod rygorem rozwiązania umowy w trybie natychmiastowym.
Oferta i wadium:
- Warunkiem przystąpienia do przetargu jest okazanie dowodu tożsamości oraz wpłata wadium w kwocie 8.000,00 złotych. Wadium winno być wpłacone do dnia 21.06.2024 r. przelewem środków pieniężnych na rachunek Gminy Miasto Kołobrzeg w Banku PKO Bank Polski S. A. O/Koszalin nr 25 1020 2791 0000 7502 0228 1632. Za datę wpłaty uważać się będzie dzień wpływu pieniędzy na rachunek Wydzierżawiającego.
- Oferta winna zawierać:
- Imię i nazwisko oraz adres oferenta albo nazwę lub firmę oraz siedzibę, jeżeli oferentem jest osoba prawna lub inny podmiot,
- datę sporządzenia oferty,
- oryginał dowodu wpłaty wadium,
- oświadczenie, że oferent zapoznał się z warunkami przetargu i przyjmuje te warunki bez zastrzeżeń,
- oświadczenie że oferent zapoznał się ze stanem faktycznym nieruchomości będącej przedmiotem przetargu, tj. części działki nr 66/3 obręb 4 i nie wnosi uwag,
- oferowany czynsz netto rocznie,
- propozycję zagospodarowania terenu, uwzględniającą zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i warunki określone w punkcie 5 lub 6:
- część graficzna zawierająca: koncepcję zagospodarowania terenu pokazaną na mapie w skali 1:500 (Załącznik nr 1 do niniejszego ogłoszenia), rzuty poziome obiektów i ich elewacje, wizualizacje wpisane w fotogramy terenu (wersja dzienna oraz pokazująca podświetlenie w nocy),
- część opisowa zawierająca: opis zagospodarowania terenu i opis rozwiązań konstrukcyjnych, materiałowych, technologicznych itp. obiektów, a także opis planowanych działań kulturalno-rozrywkowych na terenie dzierżawy.
- Oferta winna być dostarczona do sekretariatu Urzędu Miasta Kołobrzeg (pokój 104 - I piętro) w terminie do 26.06.2024 r. do godziny 14.00, w podwójnych, zamkniętych kopertach. Na zewnętrznej kopercie należy zamieścić napis: „Przetarg – Muszla Koncertowa”. Na kopercie wewnętrznej należy napisać imię, nazwisko i adres oferenta.
- Wadium wpłacone przez uczestnika przetargu, który przetarg wygra zaliczone zostanie na poczet czynszu dzierżawnego. Pozostałym uczestnikom przetargu wadium zwraca się w terminie 3 dni od daty zamknięcia przetargu, pod warunkiem podania do Wydziału Księgowości i Sprawozdawczości (pokój nr 126) lub komisji przetargowej bezpośrednio po przetargu, numeru rachunku bankowego, na które wadium powinno zostać zwrócone.
- Wadium ulega przepadkowi w razie uchylenia się uczestnika, który wygrał przetarg, od zawarcia umowy dzierżawy w terminie, określonym w punkcie 47 ogłoszenia.
- Do przetargu nie będą dopuszczone podmioty mające zaległości w płatnościach względem Gminy Miasto Kołobrzeg.
- Część jawna przetargu odbędzie się w dniu 27.06.2024 r. o godzinie 10.00 w sali konferencyjnej Urzędu Miasta Kołobrzeg.
- Część niejawna przetargu odbędzie się w dniu 27.06.2024 r. o godzinie 12.00.
- O rozstrzygnięciu przetargu oferenci zostaną poinformowani w terminie 3 dni.
- Przy wyborze oferty najkorzystniejszej, komisja przetargowa kierować się będzie zaoferowaną ceną (60 %), atrakcyjnością propozycji zagospodarowania terenu i wartości architektoniczna obiektów (30%), atrakcyjnością planowanych działań kulturalno-rozrywkowych na terenie dzierżawy (10%).
- Szczegółowe elementy uwzględniane przy ocenie oferty:
- zagospodarowanie terenu i wartość architektoniczna obiektów:
- sposób zagospodarowania terenu i wpisanie w kontekst otoczenia,
- jakość rozwiązań architektonicznych, funkcjonalnych i przestrzennych,
- zgodność z wytycznymi określonymi w punktach 5, 6, 7, 8, 9,
- planowane działania kulturalno-rozrywkowe:
- różnorodność planowanych działań.
- W przypadku uzyskania równorzędnej punktacji przez oferentów zostanie przeprowadzona licytacja ustna pomiędzy nimi.
- Przetarg może się odbyć w przypadku, gdy wpłynie tylko jedna oferta spełniająca warunki określone w ogłoszeniu o przetargu.
- Zastrzega się prawo zamknięcia przetargu pisemnego bez wyboru oferty.
Okres obowiązywania umowy:
- Umowa dzierżawy zawarta zostanie na okres 9 lat z osobą, która uzyska najwyższą łączną ocenę kryteriów określonych w punkcie 42, zgodnie z załączonym projektem stanowiącym Załącznik nr 3 do niniejszego ogłoszenia. Podpisanie umowy nastąpi po 7 dniach od daty rozstrzygnięcia przetargu lecz nie później niż do dnia 18.07.2024 r.
- Czynsz będzie podzielony na równe raty miesięczne i płatny będzie do 10-go dnia każdego miesiąca za dany miesiąc.
- Do czynszu dzierżawnego doliczony zostanie podatek VAT wg aktualnie obowiązujących stawek.
- Nie częściej niż raz w roku, czynsz zostanie zwaloryzowany o wskaźnik wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych w okresie pierwszych III kwartałów minionego roku, publikowany w formie komunikatu Prezesa GUS. Prawo do podwyższenia czynszu przysługuje Wydzierżawiającemu począwszy od dnia 01.01.2026 r.
Dodatkowych informacji udziela:
Urząd Miasta Kołobrzeg pokój 306 – tel. 94 35 51 561, 94 35 51 566
e-mail: j.borek@um.kolobrzeg.pl, w.klimek@um.kolobrzeg.pl
Powyższe ogłoszenie o przetargu zamieszczone zostało w prasie lokalnej oraz na stronie internetowej www.kolobrzeg.pl i Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Kołobrzeg.