Oferta archiwalna

ID Oferty: #1
Powierzchnia: 0.27 ha
Przeznaczenie: zabytkowy dwór z XVIII w
Wadium: 115980 zł
Dojazd: asfalt
Data dodania: 20/01/2024
Przetarg zakończył się: 1 grudnia, 2024

Popęszyce, zabytkowy dwór

Cena: 579900 PLN

Opis

OGŁOSZENIE O PRZETARGU

 

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Gorzowie Wielkopolskim Filia w Zielonej Górze działając na podstawie art. 12 ust. 3 i art. 27 ustawy z dnia 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa (t.j. Dz. U. z 2022 r., poz. 2329 ze zm.) oraz ustawy z dnia 14 kwietnia 2016 r. o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. z 2022 r., poz. 507 ze zm. j.t.) i rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 30 kwietnia 2012 r. w sprawie szczegółowego trybu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa i ich części składowych, warunków obniżenia ceny sprzedaży nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków oraz stawek szacunkowych gruntów (Dz. U. z 2021 r., poz. 2092 j.t.) podaje do publicznej wiadomości, że:

 

Ogłasza czwarty przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż

 

nieruchomości zabudowanej wchodzącej w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, położonej na terenie gminy Nowe Miasteczko, powiat nowosolski, województwo lubuskie, pochodzącej z byłego Państwowego Gospodarstwa Rolnego w Borowie z/s w Popęszycach.

I.PRZEDMIOT SPRZEDAŻY

Przedmiotem          sprzedaży          jest          nieruchomość,          określona          w           wykazie             nr

GOR.ZG.WKUZ.GZ.4240.53.2022/2023.EK.48 opublikowanym 30.08.2023 r. w siedzibie: Oddziału

Terenowego KOWR w Gorzowie Wielkopolskim Filii w Zielonej Górze, Sekcjach Zamiejscowych KOWR w Lubsku             i Sławie, Urzędu Miejskiego w Nowym Miasteczku, Lubuskiej Izby Rolniczej, na stronie www.nieruchomoscikowr.gov.pl.

 

położona - województwo lubuskie, powiat nowosolski, gmina Nowe Miasteczko, obręb Pępęszyce

oznaczona w ewidencji gruntów jako działka nr 14/5 o powierzchni ogólnej 0,2769 ha.

 

Opis nieruchomości:Nieruchomość położona w miejscowości Popęszyce (w odległości około 2 km od Nowego Miasteczka) w sąsiedztwie zabudowy mieszkalnej i gospodarczej w odległości około 100 m od drogi asfaltowej relacji Nowe Miasteczko – Popęszyce i w odległości około 1 km od drogi asfaltowej do Mycielina. Dojazd do działki z drogi szutrowej biegnącej wzdłuż jej południowej granicy. W centralnej części działki znajduje się budynek – zabytkowy dworek, natomiast w części niezabudowanej znajdują się:

- parking samochodowy o nawierzchni betonowej, - chodniki z kamienia ozdobnego, - trawniki oraz kilka ozdobnych iglaków.

 

 

 

Działka wyposażona jest w sieć elektryczną, wodną i kanalizacyjną z odprowadzeniem do zbiornika bezodpływowego.

 

Dwór znajdujący się na działce został wzniesiony w XVIII stuleciu, reprezentuje interesujący typ architektury późnobarokowej. Został wpisany do rejestru zabytków pod nr 1906 decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Zielonej Górze z dnia 19.04.1971 r. W związku z powyższym obiekt chroniony jest na podstawie art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Dworek został założony na planie prostokąta w wymiarach 24 m x 15 m z prostokątną przybudówką przylegającą do elewacji tylnej budynku. Jest to obiekt dwukondygnacyjny z częściowym podpiwniczeniem              i poddaszem o konstrukcji więźby drewnianej, krytej dachówką ceramiczną karpiówką, natomiast dobudówka              z dachem jednospadowym, krytym papą.

 

Budynek od kilku lat jest nieużytkowany i nieogrzewany. Wcześniej pełnił funkcję budynku biurowego. Obiekt sprzedawany łącznie z wyposażeniem.  Do budynku prowadzą dwa wejścia, jedno z nich z ułatwieniami dla osób niepełnosprawnych. Na parterze znajduje się pięć pomieszczeń, toaleta, prysznic i pomieszczenia c.o. Na piętrze znajduje się dziesięć pomieszczeń biurowych, pomieszczenie socjalne, toalety. Na poddaszu znajdują się dwa wydzielone pomieszczenia.

 

Opis techniczny budynku:

Powierzchnia zabudowy –   416,00 m2

Kubatura                     – 2.950,00 m3

Powierzchnia użytkowa –    696,10 m2

z tego: Parter      – 313,60 m2            I piętro    – 326,50 m2

Poddasze –   56,00 m2

 

Instalacje:

wodna, kanalizacyjna z odprowadzeniem do szamba, elektryczna, odgromowa, centralnego ogrzewania              z kotłownią w pomieszczeniu przybudówki – na olej opałowy (4 zbiorniki i piec olejowy); grzejniki na I piętrze              w większości żeliwne, w części panelowe, na parterze wszystkie żeliwne, system alarmowy, system p.poż podłączony przez system alarmowy, przeciwpożarowy wyłącznik prądu, centrala telefoniczna, sieć informatyczna, gaśnice, klimatyzatory. Z uwagi na zaniechanie użytkowania instalacje mogły utracić sprawność techniczną.

 

Nieruchomość położona jest na terenie, dla którego Gmina nie posiada obowiązującego MPZP. W Planie obowiązującym do końca 2003 r. nieruchomość położona była na terenach osadniczych  z przewagą zabudowy zagrodowej – rezerwa terenu.

 

Zgodnie ze zmianą SUiKZP gminy Nowe Miasteczko uchwaloną uchwałą Nr XXII/139/2020 Rady Miejskiej              w Nowym Miasteczku z dnia 28.09.2020 r. działka położona jest na terenie oznaczonym symbolem 8.1 UP – tereny o dominującej funkcji zabudowy usług o charakterze publicznym, obiekt wpisany do rejestru zabytków.

 

Dla nieruchomości prowadzona jest księga wieczysta w Sądzie Rejonowym w Nowej Soli o numerze ZG1N/00061528/7. W dziale III istnieje wpis - wzmianka o wszczęciu postępowania scaleniowego gruntów, który nie dotyczy działki będącej przedmiotem sprzedaży. Dział IV wymienionej księgi wieczystej wolny jest              od jakichkolwiek wpisów.

 

Obciążenia, ograniczenia lub obowiązki wynikające z przepisów szczególnych:

Zgodnie z informacją otrzymaną do Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków działka nr 14/5 znajduje się na terenie układu ruralistycznego miejscowości Popęszyce, ujętego w gminnej ewidencji zabytków. W związku z powyższym wszelkie zamierzenia budowlane należy uzgadniać z Lubuskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.

 

W związku z nabyciem budynku wpisanego do rejestru zabytków Nabywca nieruchomości zobowiązany będzie              do bezwzględnego przestrzegania przepisów ustawy z dnia 23 lipca 2003 r., o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.

 

Ponadto Nabywca nieruchomości zobowiązany będzie do przedłożenia, przed zawarciem umowy sprzedaży, zaakceptowanego przez właściwego konserwatora zabytków programu użytkowego obiektu wpisanego              do rejestru zabytków.

 

Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków w dniu 25.10.2023 r. wydał zalecenia pokontrolne obejmujące wykonanie następujących prac:

  1. Zabezpieczenie wnętrza obiektu przed wodą opadową poprzez naprawę, uzupełnienie, uszczelnienie pokrycia dachowego,
  2. Naprawa urządzeń zlokalizowanych na styku z połacią dachu, na wysokości dobudówki przylegającej do obiektu od
  3. W skład nieruchomości wchodzą:
  4. Grunty o ogólnej powierzchni - 0,2769 ha, w tym:
  • inne tereny zabudowane:           0,1825 ha, (w tym kl: Bi - 0,1825 ha)
  • tereny rekreacyjno-wypoczynkowe:     0,0944 ha, (w tym kl: Bz - 0,0944 ha)

 

 

  1. Budynki:

- BUDYNEK BIUROWY-PAŁAC                      nr inwentarzowy: F99/PO

 

 

Cena wywoławcza nieruchomości wynosi:  579.900,00 zł brutto

(słownie: pięćset siedemdziesiąt dziewięć tysięcy dziewięćset złotych) w tym wartość obiektów wpisanych do rejestru zabytków: 517.720,00 zł

Wadium wynosi: 115.980,00 zł

(słownie: sto piętnaście tysięcy dziewięćset osiemdziesiąt złotych)

Minimalne postąpienie: 5.800,00 zł

(słownie: pięć tysięcy osiemset złotych)

Na podstawie ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (j.t. Dz. U. z 2023 r. poz. 1570 ze zm.)            cena w części zawiera podatek VAT w stawce zgodnej z obowiązującymi przepisami w dacie zawarcia umowy sprzedaży.

 

Cena wywoławcza zawiera koszty przygotowania nieruchomości do sprzedaży.

Do dnia poprzedzającego przetarg można zapoznać się z postanowieniami umowy sprzedaży, które nie podlegają ustaleniu w trybie przetargowym - drogą elektroniczną (e-mail) po uprzednim zgłoszeniu takiej woli na adres: edyta.karpinska@kowr.gov.pl, lub telefonicznie pod nr 68 506 52 52.

 

Nieruchomość sprzedawana jest zgodnie z wyrysem z mapy ewidencyjnej oraz wypisem z ewidencji gruntów i budynków wydanymi przez Starostę Powiatu Nowosolskiego. W związku z powyższym Kupujący zobowiązany będzie do złożenia oświadczenia, że nie będzie występował z żadnymi roszczeniami wobec Krajowego Ośrodka z tytułu ewentualnej niezgodności w zakresie rodzaju użytków, różnicy w powierzchni sprzedawanej nieruchomości wynikającej ze wskazania przez geodetę innej powierzchni niż jest to oznaczone we wskazanych wyżej dokumentach. Okazanie punktów granicznych nieruchomości może nastąpić na życzenie i wyłączny koszt Kupującego.

 

Przetarg odbędzie się w dniu 16.02.2024 r. o godzinie 10:00 w siedzibie OT KOWR w Gorzowie Wielkopolskim Filia w Zielonej Górze,                    ul. Chemiczna 2A, 65-713 Zielona Góra

 

W przypadku zagrożenia epidemicznego, wystąpienia stanu epidemii lub wystąpienia innych zagrożeń, które skutkują ograniczeniami, m.in. ograniczenie zgromadzeń publicznych – organizator przetargu zastrzega sobie prawo do przeprowadzenia przetargu przy użyciu środków komunikacji elektronicznej z wykorzystaniem darmowej aplikacjiZoom.

 

Udział w przetargu przy użyciu środków komunikacji elektronicznej jest równoznaczny z wyrażeniem przez uczestnika przetargu zgody na rozpowszechnianie wizerunku przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

 

Opis minimalnych wymagań dla aplikacji Zoom oraz instrukcja obsługi aplikacji Zoom umożliwiającej udział w licytacji prowadzonej przy użyciu środków komunikacji elektronicznej znajdują się pod adresem:

https://www.gov.pl/web/kowr/transmisje-on-line

 

W przypadku podjęcia przez organizatora przetargu decyzji o przeprowadzeniu przetargu przy użyciu środków komunikacji elektronicznej - informacja o tym fakcie zostanie udostępniona na 3 dni przed przetargiem na stronie internetowej i stronie BIP KOWR (w miejscu publikacji ogłoszenia przetargowego) oraz przesłana pocztą elektroniczną do uczestników przetargu, którzy złożyli wymagane dokumenty (wymienione w dalszej części ogłoszenia) i wpłacili wadium.

W przypadku przeprowadzania przetargu przy użyciu środków komunikacji elektronicznej:

  • 3 dni przed przetargiem przeprowadzanym przy użyciu środków komunikacji elektronicznej uczestnikom za pośrednictwem poczty elektronicznej zostanie udostępnione hasło i link - uprawniające do udziału w przetargu przy użyciu środków komunikacji elektronicznej (adres poczty elektronicznej udostępniany jest przez uczestników w kwestionariuszu, o którym mowa w pkt. II ust. 6). Udostępnione przez organizatora przetargu uczestnikowi przetargu dane niezbędne do udziału w przetargu przy użyciu środków komunikacji elektronicznej (hasło i link) pozwalają na jego identyfikację, a wszelkie działania wykonane za ich pomocą obciążają uczestnika przetargu, któremu zostały one przekazane.
  • Przed rozpoczęciem przetargu identyfikacja tożsamości uczestnika przetargu będzie dokonywana poprzez weryfikację poszczególnych cyfr/liter z serii i nr dowodu osobistego i/lub nr PESEL, w związku z czym niezbędne jest dysponowanie dowodem osobistym.
  • Zasady dotyczące postępowania w przypadku przerwania komunikacji przy przeprowadzaniu przetargu przy użyciu środków komunikacji elektronicznej wszystkim uczestnikom przetargu przekazuje Przewodniczący komisji przetargowej przed rozpoczęciem przetargu.
  • W przypadku przerwania komunikacji przy przeprowadzaniu przetargu przy użyciu środków komunikacji elektronicznej Przewodniczący komisji przetargowej informuje o przerwaniu komunikacji pozostałych uczestników przetargu, podając jednocześnie informację o czasie wznowienia kontaktu. Czas oczekiwania na wznowienie kontaktu nie powinien być dłuższy niż 5 minut.
  • Po wyczerpaniu czasu oczekiwania na wznowienie komunikacji przewodniczący komisji przetargowej podejmie trzykrotnie próbę połączenia na wskazany w kwestionariuszu, o którym mowa w pkt. II ust. 6) nr telefonu. Po trzech nieudanych próbach połączenia przyjmuje się, że uczestnik odstąpił od dalszej licytacji i licytacja będzie kontynuowana bez jego udziału. W przypadku połączenia Przewodniczący ustala przyczyny braku komunikacji. Jeśli uczestnik przetargu deklaruje chęć dalszego udziału w przetargu Przewodniczący Komisji Przetargowej ustala dodatkowy czas na wznowienie komunikacji informując równocześnie, że po jego upływie licytacja będzie kontynuowana bez udziału uczestnika jeśli komunikacja nie zostanie wznowiona w wyznaczonym czasie.
  • Po ponownym uzyskaniu połączenia należy powtórzyć identyfikację uczestnika przetargu.
  • Jeśli nastąpiło przerwanie komunikacji za pomocą środków technicznych po stronie organizatora przetargu - przewodniczący komisji przetargowej ogłasza przerwę informując o tym każdego z uczestników przetargu telefonicznie albo e-mailowo na wskazany przez uczestnika kontakt. O długości przerwy decyduje rodzaj usterki technicznej. W przypadku jeśli komunikacja może zostać wznowiona w przewidywalnie bliskim okresie przewodniczący komisji powinien poinformować uczestników o konieczności utrzymania bieżącego kontaktu. W przypadku jeśli rodzaj usterki wymaga poważniejszych napraw - przewodniczący komisji informuje o przewidywanym czasie i terminie wznowienia przetargu każdego z uczestników przetargu, w takim przypadku informacja o wznowieniu przetargu zostanie przesłana uczestnikom przetargu z wyprzedzeniem czasowym. Po ponownym nawiązaniu łączności zostanie powtórzona identyfikacja uczestników przetargu.
  • W przypadku utrwalenia przetargu przeprowadzanego z użyciem środków komunikacji elektronicznej przez uczestnika przetargu lub osoby trzecie mu towarzyszące i rozpowszechniania wizerunków uczestników przetargu i członków komisji przetargowej, każda z osób utrwalających i rozpowszechniających wizerunek tych osób ponosić będzie odpowiedzialność i konsekwencje wynikające z przetwarzania wizerunku innych osób bez ich zezwolenia.

 

II.WARUNKI ZAKWALIFIKOWANIA DO UCZESTNICTWA W PRZETARGU

Osoby zamierzające wziąć udział w przetargu zobowiązane są do przedłożenia (pocztą tradycyjną lub kurierem na adres: KOWR OT w Gorzowie Wielkopolskim Filia w Zielonej Górze, ul. Chemiczna 2A,           

65-713 Zielona Góra, lub do skrzynki oddawczej umieszczonej przed siedzibą OT KOWR w Gorzowie Wielkopolskim Filia w Zielonej Górze, ul. Chemiczna 2A, 65-713 Zielona Góra lub w sekretariacie), nie później niż do dnia 09.02.2024 r. do godz. 15.00. w zamkniętej kopercie z napisem „Dokumenty na przetarg na sprzedaż działka nr 14/5, obręb Popęszyce, gm. Nowe Miasteczko, zaplanowany na dzień 16.02.2024 r., który ma się odbyć            w siedzibie OT KOWR w Gorzowie Wielkopolskim Filia w Zielonej Górze, ul. Chemiczna 2A, 65-713 Zielona Góra” następujących dokumentów:

  1. Oświadczenia – stanowiącego załącznik nr 1 do niniejszego ogłoszenia
  2. Osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej - oświadczenia, że osoby będące wspólnikami bądź członkami organów tego podmiotu nie władają lub nie władały nieruchomościami Zasobu bez tytułu prawnego, a jeśli władały to, że na wezwanie Krajowego Ośrodka opuściły te nieruchomości 3.Osoby prawne krajowe i zagraniczne - oryginałów lub poświadczonych za zgodność z oryginałem:
    • umowy spółki wraz ze wszystkimi zmianami,
    • aktualnego odpisu z krajowego rejestru sądowego,
    • aktualnej listy wspólników,

(termin ważności tych dokumentów upływa po trzech miesiącach od daty ich wydania).

  • uchwały odpowiedniego organu osoby prawnej zezwalającej na nabycie nieruchomości.
  1. Jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej - właściwych dla danej jednostki dokumentów rejestrowych, dokumentów pełnomocników lub właścicieli ją tworzących.
  2. Pełnomocnictwa, w przypadku reprezentowania uczestnika przetargu przez pełnomocnika lub jednego z małżonków, gdy w małżeństwie obowiązuje wspólność ustawowa (wymagane jest wówczas pełnomocnictwo udzielone przez małżonka nieuczestniczącego w przetargu).
  3. Kwestionariusza z danymi identyfikacyjnymi i kontaktowymi w zakresie niezbędnym do identyfikacji tożsamości i kontaktów, w sprawach związanych z nadaniem uprawnień do udziału w przetargu przy użyciu środków komunikacji elektronicznej – stanowiącego załącznik nr 2 do niniejszego ogłoszenia.
  4. Oświadczenia oferenta, o sposobie postępowania w przypadku przerwania komunikacji elektronicznej w trakcie trwania przetargu – stanowiącego załącznik nr 3 do niniejszego ogłoszenia.

 

W przypadku niedostarczenia przez osobę/podmiot zamierzającą(-y) wziąć udział w przetargu, w wyżej wskazanym terminie (w tym danych niezbędnych do identyfikacji uczestnika przetargu), lub dostarczenia dokumentów niekompletnych bądź nieczytelnych, organizator przetargu nie dopuszcza tego uczestnika do udziału w przetargu. W przypadku przesyłek pocztowych decyduje data wpływu wymaganych dokumentów do KOWR OT w Gorzowie Wielkopolskim Filia w Zielonej Górze, ul. Chemiczna 2A, 65-713 Zielona Góra.

 

Uczestnicy przystępujący do przetargu zobowiązani są do przedłożenia dokumentów stwierdzających tożsamość (gdy działają przez pełnomocników, pełnomocnicy zobowiązani są do przedłożenia pełnomocnictw upoważniających do przystąpienia do przetargu na oznaczoną nieruchomość) z wyjątkiem przetargu przy użyciu środków komunikacji elektronicznej.

 

Do nabycia nieruchomości przez cudzoziemców zastosowanie mają przepisy ustawy z dnia 24 marca 1920 r.            o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców (Dz. U. z 2017 r., poz. 2278).

 

Zgodnie z art. 37 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2020 r., poz. 1359 j.t.) do wykonania czynności prawnej prowadzącej do zbycia, obciążenia, odpłatnego nabycia lub użytkowania wieczystego nieruchomości, bądź do dokonania czynności prawnej prowadzącej do zbycia, obciążenia, odpłatnego nabycia i wydzierżawienia gospodarstwa rolnego potrzebna jest zgoda drugiego małżonka w przypadku wspólności ustawowej. Ważność umowy, która została zawarta przez jednego z małżonków bez wymaganej zgody drugiego zależy od potwierdzenia umowy przez drugiego małżonka.

 

Zgodnie z art. 29 pkt. 3bc cytowanej ustawyo gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwaw przetargu nie mogą brać udziału podmioty, które:

  • mają zaległości z tytułu zobowiązań finansowych wobec KOWR, Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, a w szczególności zalegają z uiszczeniem podatków, opłat lub składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, z wyjątkiem przypadków gdy uzyskały one przewidziane prawem zwolnienie, odroczenie, rozłożenie na raty zaległych płatności lub wstrzymanie w całości wykonania decyzji właściwego organu, lub
  • władają lub władały nieruchomościami Zasobu bez tytułu prawnego i mimo wezwania Krajowego Ośrodka nieruchomości tych nie opuściły albo podmioty, w których są wspólnikami bądź w organach których uczestniczą osoby, które władają lub władały nieruchomościami Zasobu bez tytułu prawnego i mimo wezwania Krajowego Ośrodka nieruchomości tych nie opuściły.

Uwaga: pkt 2) nie dotyczy podmiotów, które nie władają nieruchomościami Zasobu bez tytułu prawnego i nie władały tymi nieruchomościami bez tytułu prawnego w okresie 5 lat przed dniem ogłoszenia przetargu.

 

Warunkiem uczestnictwa w przetargu jest wpłata wadium, w określonejwyżej wysokości, przelewem bankowym na rachunek bankowy Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa wBanku Gospodarstwa Krajowego Oddział w Zielonej Górzenr09 1130 1222 0030 2043 0820 0003, z odpowiednim wyprzedzeniem tak, aby środki pieniężne znalazły się na rachunku bankowym organizatora przetargu najpóźniej w dniu 12.02.2024 r.pod rygorem uznania przez organizatora przetargu, że warunek wpłaty wadium nie został spełniony.Dowód wpłaty wadium należy przedłożyć komisji przetargowej w dniu przetargu z wyjątkiem przetargu przeprowadzanego przy użyciu środków komunikacji elektronicznej.

 

W przypadku wspólności ustawowej wadium na przetarg należy wnosić przez oboje małżonków. Ponadto wymagana jest obecność obojga małżonków na przetargu lub zwykłe pełnomocnictwo udzielone przez nieobecnego małżonka do wniesienia wadium, uczestnictwa w przetargu w jego imieniu i składania oświadczeń związanych z przetargiem.

 

W przetargu mogą również brać udział osoby fizyczne, którym przysługuje prawo do rekompensaty w formie zaleczenia wartości nieruchomości pozostawionych poza obecnymi granicami rzeczypospolitej Polskiej na poczet ceny sprzedaży nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa, zgodnie z ustawą z dnia 8 lipca 2005 r.            o realizacji prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami

Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2017, poz. 2097) o ile spełnią wymienione w niniejszym ogłoszeniu warunki            i zostaną zakwalifikowane do uczestnictwa w przetargu.

 

Zwalnia się z obowiązku wpłacenia wadium do wysokości kwoty nieprzekraczającej wysokości potwierdzonego prawa do rekompensaty osoby fizyczne, którym na mocy odrębnych przepisów przysługuje prawo do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej realizowanej w formie zaliczenia na poczet ceny sprzedaży nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa, jeżeli w terminie            do dnia 12.02.2024 r. dostarczą do siedziby OT KOWR w Gorzowie Wielkopolskim Filia w Zielonej Górze,            ul. Chemiczna 2A, 65-713 Zielona Góra:

  • pisemne zobowiązanie do uiszczenia kwoty równej wysokości niewniesionego wadium w przypadku uchylenia się od zawarcia umowy,
  • oryginał decyzji lub zaświadczenia wydane przez właściwego miejscowo wojewodę, potwierdzających prawo do rekompensaty w formie zaliczenia wartości nieruchomości pozostawionych poza obecnymi granicami RP na poczet ceny sprzedaży, a w przypadku spadkobierców osób wskazanych w zaświadczeniu lub decyzji – także postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku (względnie o dziale spadku) oraz dowody potwierdzające spełnienie wymogów określonych w art. 2 lub art. 3 ustawy z dnia 08.07.2005 r. o realizacji prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2017, poz. 2097).

 

Krajowy Ośrodek nie będzie mógł zrealizować prawa do rekompensaty osobie, która zgodnie z treścią decyzji lub też z adnotacją zamieszczoną na decyzji lub zaświadczeniu wybrała jako formę rekompensaty świadczenie pieniężne.

 

Osoba uprawniona zwolniona z obowiązku wniesienia wadium w części, aby zostać dopuszczoną do przetargu zobowiązana jest wnieść pozostałą część wadium na ogólnych warunkach, określonych w ogłoszeniu.

 

Decyzja lub zaświadczenie przedłożone przez uczestnika przetargu, który wygrał przetarg pozostaje w dyspozycji KOWR do czasu zawarcia umowy sprzedaży lub uiszczenia kwoty równej wysokości nie wniesionego wadium w razie uchylenia się od zawarcia umowy sprzedaży. Zaświadczenie lub decyzja przedłożone przez uczestnika przetargu, który nie wygrał przetargu zostają zwrócone niezwłocznie po zamknięciu przetargu.

 

Wadium wniesione przez uczestnika przetargu, który wygrał przetarg, zgodnie z treścią § 9 ust. 4 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 30 kwietnia 2012 r. w sprawie szczegółowego trybu sprzedaży nieruchomości Zasoby Własności Rolnej Skarbu Państwa i ich części składowych, warunków obniżenia ceny sprzedaży nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków oraz stawek szacunkowych gruntów (Dz. U. z 2021 r., poz. 2092) zalicza się na poczet ceny nabycia. Uczestnikom przetargu, którzy przetargu nie wygrali, zgodnie z § 9 ust. 3 w/w rozporządzenia wadium zwraca się na wskazany rachunek bankowy niezwłocznie po odstąpieniu od przeprowadzenia przetargu lub po zamknięciu przetargu.

 

Zgodnie z § 9 ust. 5 wymienionego wyżej rozporządzenia osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej, która nie uczestniczyła w przetargu na sprzedaż danej nieruchomości pomimo, że wniosła wadium – nie może uczestniczyć w kolejnych przetargach na sprzedaż tej nieruchomości.  

 

Wadium nie podlega zwrotowi:

  • jeżeli żaden z uczestników przetargu nie zgłosi postąpienia ponad cenę wywoławczą,
  • uczestnikowi przetargu, który wygrał przetarg i uchyli się od zawarcia umowy,
  • uczestnikowi przetargu, jeżeli z przyczyn leżących po jego stronie, w szczególności niespełnienia wymagania określonego w art. 28a ust. 1 ustawy z dnia 19.10.1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, zawarcie umowy stało się niemożliwe.
  • TRYB ODWOŁAWCZY

Uczestnik przetargu może wnieść do Dyrektora Oddziału Terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Gorzowie Wielkopolskim pisemne zastrzeżenia na czynności przetargowe w terminie 7 dni od dnia dokonania tych czynności.

Dyrektor Oddziału Terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Gorzowie Wielkopolskim rozpatruje powyższe w terminie 7 dni od dnia ich wniesienia. Rozstrzygnięcie doręcza się osobie, która wniosła zastrzeżenia i zamieszcza się je na stronie podmiotowej Biuletynu Informacji Publicznej Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Uważa się, że rozstrzygnięcie zostało doręczone osobie, która wniosła zastrzeżenia, z dniem zamieszczenia rozstrzygnięcia na stronie podmiotowej Biuletynu Informacji Publicznej Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Na podjęte przez Dyrektora Oddziału Terenowego KOWR rozstrzygnięcie, służy prawo wniesienia zastrzeżeń do Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, w terminie 7 dni od dnia doręczenia tego rozstrzygnięcia. Do obliczania terminów stosuje się przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego. Do czasuwydania rozstrzygnięcia przez Dyrektora Oddziału Terenowego Krajowego Ośrodka w Gorzowie Wielkopolskim alborozpatrzenia zastrzeżeń przez Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka albo upływu terminu na wniesienie tychzastrzeżeń, umowa sprzedaży nie może zostać zawarta.

 

  1. ZAWARCIE UMOWY SPRZEDAŻY

Nabywca nieruchomości przed zawarciem umowy sprzedaży zobowiązany będzie do złożenia oświadczenia o pochodzeniu środków finansowych na ten cel oraz, że nie zawarł umowy przedwstępnej na zbycie tej nieruchomości. Złożone oświadczenie podlega odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.

Osoba, która złożyła nieprawdziwe oświadczenie podlega odpowiedzialności karnej za składanie fałszywego oświadczenia. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: "Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia". Klauzula ta zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywego oświadczenia.

 

Zgodnie z art. 29 ust. 4 ww. ustawy Krajowemu Ośrodkowi Wsparcia Rolnictwa przysługuje prawo pierwokupu na rzecz Skarbu Państwa przy odsprzedaży nieruchomości przez nabywcę w okresie 5 lat, od dnia nabycia tej nieruchomości od KOWR.

 

Organizator przetargu przewiduje możliwość rozłożenia ceny sprzedaży na raty.

W uzasadnionych względami społeczno-gospodarczymi przypadkach ceny sprzedaży nieruchomości,  na wniosek nabywcy, mogą zostać rozłożone na raty. Wysokość pierwszej wpłaty, wnoszonej przed zawarciem umowy, nie może być niższa od 50% ceny sprzedaży, a maksymalny okres spłaty nie może przekroczyć  5 lat. Niespłacona część ceny sprzedaży, podlega oprocentowaniu do dnia jej zapłaty. Warunki rozłożenia ceny sprzedaży na raty oraz wysokość oprocentowania ustalone zostaną zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 16 lutego 2012 r. w sprawie szczegółowych warunków rozkładania na raty należności z tytułu sprzedaży nieruchomości z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz wysokości oprocentowania rozłożonej na raty należności opublikowanego w Dz. U. z 23 lutego 2012 r. pod pozycją 208. Kandydat na nabywcę, ubiegający się o rozłożenie należności na raty zobowiązany będzie do przedstawienia wiarygodnych zabezpieczeń należności rozłożonej na raty, których katalog określony został w art. 31 ust. 3 cytowanej wyżej ustawy a także § 3 wymienionego wyżej rozporządzenia MRiRW. Proponowane przez nabywcę zabezpieczenia podlegać będą ocenie pod kątem ich wiarygodności.

 

Decyzję o rozłożeniu ceny sprzedaży na raty podejmuje organizator przetargu na podstawie pisemnego umotywowanego wniosku osoby, która wygra przetarg, złożonego w terminie 7 dni od dnia przeprowadzenia skutecznego przetargu. 

 

Nie uzgodnienie formy zabezpieczenia w terminie 3 miesięcy od dnia skutecznego przetargu  lub przedłożenie w tym terminie zabezpieczenia nieakceptowanego przez KOWR oznaczać będzie zawarcie umowy bez rozłożenia ceny sprzedaży na raty.

 

Zgodnie z art. 30 ust. 4 cytowanej wyżej ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa cenę sprzedaży nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków obniża się nie więcej niż o 50%. Warunkiem skorzystania ze wskazanej możliwości jest zobowiązanie Kupującego do dokonania na tej nieruchomości,            w terminie określonym  w umowie sprzedaży, nie dłuższym jednakże niż 5 lat od dnia jej zawarcia, nakładów            w wysokości co najmniej uzyskanego obniżenia ceny sprzedaży tej nieruchomości. Ponadto zgodnie z § 25 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia MRiRW z dnia 30.04.2012 r. w sprawie szczegółowego trybu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa i ich części składowych, warunków obniżenia ceny sprzedaży nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków oraz stawek szacunkowych gruntów, cena sprzedaży nieruchomości wpisanej            do rejestru zabytków obniżona będzie, o ile Kupujący oprócz złożenia zobowiązania, o którym mowa wyżej:  - zobowiąże się do przedłożenia najpóźniej w terminie 14 dni po upływie terminu wyznaczonego w umowie sprzedaży na dokonanie nakładów na tej nieruchomości:

  1. dokumentów określających zakres rzeczowy i wartość poniesionych nakładów na realizację zaleceń organów ochrony zabytków w wysokości nie niższej niż kwota wynikająca z tej obniżki,
  2. zaświadczenia wojewódzkiego konserwatora zabytków, że zakres rzeczowy nakładów wykonany został przez Kupującego w ramach realizacji zaleceń organów ochrony zabytków dotyczącej nabytej nieruchomości zabytkowej;

- przedłoży na rzecz Krajowego Ośrodka zabezpieczenie ewentualnego roszczenia o zwrot kwoty obniżenia, przy czym suma zabezpieczenia nie może być niższa od kwoty obniżenia.

 

Obniżenie ceny sprzedaży nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków stanowi pomoc de minimis, o której mowa w rozporządzeniu Komisji (WE) nr 1407/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis (obowiązującego do 31.12.2023 r., zgodnie z art. 7 ust. 4 przywołanego rozporządzenia „po upływie okresu stosowania niniejszego rozporządzenia wszelkie programy pomocy de minimis spełniające warunki określone w tym rozporządzeniu pozostają objęte niniejszym rozporządzeniem przez kolejne sześć miesięcy” - aktualnie trwają prace przeglądowe zasad udzielania pomocy publicznej w ramach nowej perspektywy). Jeżeli nabywca nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków nie dokona na tej nieruchomości nakładów w wysokości co najmniej uzyskanego obniżenia ceny jej sprzedaży w terminie nie dłuższym niż 5 lat od dnia zawarcia umowy sprzedaży, jest on obowiązany w terminie 30 dni, od dnia upływu tego terminu, zapłacić na rzecz Krajowego Ośrodka określoną w umowie kwotę, o którą została obniżona cena sprzedaży tej nieruchomości. Jeżeli nabywca nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków nie zapłaci w ww. terminie kwoty, o którą została obniżona cena sprzedaży tej nieruchomości – Krajowemu Ośrodkowi przysługują ustawowe odsetki za okres liczony od pierwszego dnia po upływie terminu zapłaty do dnia zapłaty.

Mapa

Inne archiwalne oferty w tym rejonie

Archiwalna oferta

Przetarg na dzierżawę gruntów rolnych [7,55 ha]
lubuskie
7.5529 ha
11672 PLN

Archiwalna oferta

Przetarg na dzierżawę nieruchomości [usługi]
lubuskie
0.0966 ha
8990 PLN

Archiwalna oferta

Przetarg na dzierżawę nieruchomości [pawilon]
lubuskie
0.0197 ha
4925 PLN

Archiwalna oferta

Przetarg na dzierżawę nieruchomości [magazyn]
lubuskie
0.0159 ha
775 PLN

Archiwalna oferta

Przetarg na dzierżawę nieruchomości [usługi]
lubuskie
0.2201 ha
925 PLN

Archiwalna oferta

Przetarg na dzierżawę jeziora
lubuskie
7.5600 ha
3388 PLN

Archiwalna oferta

Przetarg na dzierżawę gruntu [stacja bazowa]
lubuskie
0.0050 ha
1000 PLN

Archiwalna oferta

Przetarg na dzierżawę gruntu [elektryki]
lubuskie
0.0003 ha
150 PLN